Znów piszemy o totrach - ale tym razem w kontekście mody :) (ogólne informacje o tortach weselnych) Zobaczcie koniecznie galerię zdjęć i poniżej i video na końcu artykułu - okazuje się, że taki tort ombre można w sumie zrobić samodzielnie...
Tort weselny dziełem sztuki?
Poszczególne sezony ślubne cechują się pewnymi trendami. Moda ślubna dotyczy bowiem również i wyglądu tortu. Klasyczne, najchętniej zamawiane torty, utrzymane są w kolorystyce zbliżonej do wystroju sali. Biel w połączeniu z misternymi zdobieniami sprawia, że tort – zazwyczaj wielopoziomowy, wygląda naprawdę imponująco. Ażurowe zdobienia, róże i cukrowe perełki są najbardziej popularnymi elementami, jakimi ozdabia się torty weselne. Takie wypieki to zazwyczaj tory angielskie, które cechują się tym, ze pokrywa je specjalna masa cukrowa, która jest niezwykle plastyczna i pozwala na formowanie rozmaitych kształtów. Figurki Państwa Młodych umieszczane dawniej na szczycie konstrukcji, są już raczej passe. Tym bardziej, że nijak odnoszą się do rzeczywistości i wyglądają raczej kiczowato. Subtelna elegancja, styl i misterność wzorów to jeden z ulubionych wzorów po jaki sięgamy.
Barwnie i oryginalnie czyli torty ombre
Torty są wytworem sztuki cukierniczej - na całym świecie odbywają się pokazy tortów weselnych i cukierników-wirtuozów, spod ręki których wychodzą te słodkie rzeźby. Ostatnimi czasy tory ślubne zaczęły wymykać się stereotypom i zaczynają przybierać coraz to oryginalniejsze kształty i kolory. Cukiernicy, by zaspokoić nasze estetyczne gusta, coraz częściej sięgają po nowe metody zdobień. Zmieniają się faktury, ale przede wszystkim barwy tych wyjątkowych wypieków. Nowością, która absolutnie zachwyca, są torty wykonane techniką ombre. Choć nazwa ta kojarzyć się może z fryzjerstwem i techniką cieniowanego farbowania włosów, dotyczy właśnie barw wypieków. Pochodzi z języka francuskiego i oznacza ‘ślad’, ‘zarys’, ‘cień’. Wykonywanie tortów tym sposobem polega na cieniowaniu kolorów, tak by z jaśniejszego tonu przechodziły w ciemniejszy. To swoiste malowanie kolorem jest wyzwaniem dla każdego cukiernika. Tym bardziej, iż cieniowanie stosowane jest nie tylko na wierzchniej warstwie tortu, ale również i w środku – tak, że po rozkrojeniu wydobywa się cała paleta barwna danego koloru. Do wykonania tortu ombre używa się specjalnych barwników, które nanosi się zarówno na wierzchnią masę, jak i samo ciasto i masę środkową. Sposób, w jaki to następuje to już cukiernicza tajemnica… To nie tylko piękne, ale i smaczne dzieło sztuki. Zresztą - sami zobaczcie:
Video jak zrobić cieniowany tort ombre domowym sposobem:
Gradient Cake from Gabriel Rodriguez on Vimeo.
A na koniec jeszcze cieniowany tort ombre krok po kroku.
I jak wam się podoba nowy trend?
powrótDodaj komentarz