Obowiązki świadków
Świadkowie w trakcie ceremonii zajmują bardzo ważne miejsce. Siedzą tuż za nowożeńcami, a do ich zadań należy przechowanie i dostarczenie obrączek do księdza przed uroczystością. Bardzo często wyręczają również młodą parę w uiszczeniu opłaty należnej organiście. Właśnie odciążenie nowożeńców od wielu mniejszych i większych obowiązków jest kolejną niezwykle ważną funkcją. Pomoc zaczyna się na długo przed ceremonią. Dobry świadek pomaga parze młodej na wszystkich etapach przygotowań. Może wspierać radą zarówno w wypadku wyboru lokalu na przyjęcie weselne czy też przy wyborze oprawy muzycznej. Większość kobiet woli wybierać swoją suknię ślubną ze swoją świadkową, tak aby móc liczyć na obiektywną opinię przy podjęciu decyzji. Świadkowie odpowiadają również za odbiór prezentów i kwiatów po ceremonii ślubnej. Świadkowie spełniają kluczową rolę, jeżeli przy okazji przyjęcia weselnego pojawia się lista pożądanych przez parę młodą prezentów. To właśnie na świadka lub świadkową spada obowiązek koordynacji tego przedsięwzięcia. Goście weselni kontaktują się ze świadkami, aby poznać który z upominków, znajdujących się w zestawieniu jest już zarezerwowany, a który jest wolny. Jeśli państwo młodzi nie zdecydowali się na listę prezentów, świadkowie i tak w niektórych sytuacjach mogą pełnić rolę doradców w wyborze prezentów ślubnych, gdyż powinni znać gust młodych i wiedzieć, co chcieliby dostać. Funkcją świadków, której nie da się pominąć jest organizacja wieczoru kawalerskiego/panieńskiego. To zadanie, zgodnie z tradycją, pozostaje w ich wyłącznej kompetencji. Oni odpowiadają za wymyślenie i realizację „programu rozrywkowego”. Pan młody i panna młoda powinni jednak wyrazić pewne preferencje. Ma to służyć temu, aby ten wieczór nie stał się niemiłą, bądź krępującą koniecznością. Dotyczy to m.in. niezwykle ostatnio popularnych występów striptizerek i striptizerów. Bardzo dużej części osób taka rozrywka przypadnie do gustu, ale znajdzie się też wiele, którym taka rozrywka nie odpowiada. Świadkowie powinni także wcześniej skonsultować z młodymi ogólna formułę wieczoru, czy będzie bardziej imprezowy czy bardziej domowy. Zadania świadka nie kończą się na przygotowaniach do ceremonii ślubnej. Ma on również liczne obowiązki na przyjęciu. Świadek i świadkowa są autorami i bohaterami toastów na imprezie weselnej, a jeżeli oboje nie są w związkach, to śpiewa się im legendarne „gorzko”. Asystują również przy wielu tradycyjnych oczepinowych zabawach.
Odpowiedni strój
Niezwykle ważne jest również odpowiednie zestawienie stroju młodej pary i świadków. Podstawowa zasada mówi, że świadkowie przepychem i widowiskowością swojego stroju nie mogą przewyższać nowożeńców. Mają stanowić gustowne, ale jednak tło dla „aktorów pierwszoplanowych”. Szczególnie starannie muszą być zestawione suknie panny młodej i świadkowej. Nie może dojść do sytuacji, kiedy suknia świadkowej jest bardziej strojna i ozdobna niż ubiór panny młodej. Stanowczo niestosowny jest strój zbyt jaskrawy lub zbyt wyzywający. Duże znaczenie ma również kolor kreacji świadkowej. Nie może ona być biała ani w odcieniu ecru, gdyż ten kolor zarezerwowany jest dla narzeczonej. Suknia nie powinna również być czarna, gdyż zgodnie z przesądem może to przynieść pecha. Ważny jest również argument estetyczny, zbyt ciemna suknia za bardzo odcina się od jasnej kreacji panny młodej.
Wybór świadka nie jest taką łatwą sprawą, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Jeżeli ma on być prawdziwym wsparciem, to należy wybrać osobę odpowiedzialną i zorganizowaną. Świadek to jednak funkcja nie tylko praktyczna, ale przede wszystkim prestiżowa. Z tej przyczyny o wyborze decydują zupełnie inne czynniki, które mają charakter emocjonalny. Najczęściej staje się nim przyjaciel/przyjaciółka lub osoba z rodziny, z którą pani młoda lub pan młody mają najlepsze relacje.
powrót
Dodaj komentarz