Zarejestruj się tutaj
znajdź
 
 
 
 
 
 
 
 
Następny
Następny
Krówki ślubne


Śluby homoseksualne

Dodano: 2012-10-15

Homoseksualizm jest wciąż tematem, który budzi wiele kontrowersji. Szczególnie skrajnie emocje wywołuje temat legalizacji związków homoseksualnych. Po krótce prześledzimy historię ślubów homoseksualnych na świecie i przyjrzymy się tym najbardziej głośnym wydarzeniom, które bezapelacyjnie wpisały się w historię ludzkości, jako przełomowe i zmieniające na zawsze obraz współczesnego małżeństwa.

Ogłaszam Was mężem i… mężem!
Pierwszy legalny ślub osób tej samej płci odbył się oczywiście w kraju słynnym z liberalności i otwartości na inność: w Holandii. Pierwszego kwietnia 2001 roku przed burmistrzem Amsterdamu stawiły się cztery homoseksualne pary, które zapragnęły sformalizować związek i stworzyć rodzinę. Tym samym stały się pierwszymi na świecie homoseksualnymi małżeństwami.

O niezwykłej liberalności Holendrów świadczy również fakt, iż już w 1979 roku uznali oni konkubinaty osób tej samej płci. Po dwóch latach na podobny krok zdecydowała się Belgia, a po niej wiele innych europejskich krajów, między innymi Hiszpania, Szwecja, Portugalia, Anglia czy Czechy. Od 15 czerwca bieżącego roku małżeństwa homoseksualne mogą być również zawierane w Danii.

Po Europie przyszedł czas na Kanadę i poszczególne Stany USA. Co ciekawe, legalne zawieranie małżeństw tej samej płci możliwe jest również w znanym z wielkiej religijności Meksyku, czy państwach takich jak Argentyna, a nawet RPA. Wiele krajów, w tym Izrael, nie wprowadziło możliwości legalizowania tego typu związków, lecz uznaje małżeństwa homoseksualne zawarte poza granicami państwa.

Pełna, homoseksualna rodzina
Jednym z najbardziej znanych homoseksualistów jest Elton John. Jego ślub był wydarzeniem, które przyczyniło się do nagłośnienia kwestii legalności małżeństw tej samej płci i praw homoseksualistów. Wybrankiem muzyka został David Furnish. Wydarzenie to skupiło uwagę całego świata. Odbyło się 21 grudnia 2005 roku  - w dniu gdy w życie weszła ustawa o legalizacji związków homoseksualnych w Wielkiej Brytanii.

Larry Busacca, Getty Images; dontpaniconline.com

Na uroczystości zjechała się istna światowa śmietanka towarzyska. Wśród przybyłych gości pojawili się między innymi Tim Burton, Ozzy Osborne z rodziną, Donatella Versace, Liz Hurley czy Claudia Schiffer. Druga, nieoficjalna część wesela, odbyła się dzień później – wtedy też paparazzi zrobili zdjęcie ubranemu w suknię ślubną  muzykowi …

Tego dnia w Wielkiej Brytanii swój ślub świętowało jeszcze 700 innych par homoseksualnych, co było początkiem wielkiej fali zawierania małżeństw jednopłciowych w tym kraju.

Dla Eltona Johna i Davida Furnisha ślub był tylko początkiem, który przybliżył parę do stworzenia pełnej rodziny.  Po pięciu latach w ich małżeństwie pojawił się urodzony przez surogatkę cztery dni po rocznicy ich ślubu, syn Zachary, którego wspólnie wychowują. Para rozważa decyzję o adopcji kolejnego dziecka. Już ponoć podjęli kroki w tym kierunku. Jak stwierdził niedawno Elton John: „ciężko być jedynakiem”, i chce by jego syn miał rodzeństwo, które nawzajem mogłoby się wspierać.

Innymi celebrytami, którzy znani są z odmiennych preferencji seksualnych są:

Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski (se.pl) Marc Jacobs i Lorenzo Marzone (stylez.pl)
   
George Michael i Kenny Goss (Splashnews) Cynthia Nixon i Christine Marinoni (queeried.com)

Poza prawem
Legalizacja związków jednopłciowych przyciągnęła do Wielkiej Brytanii imigrantów i turystów, którzy na terenie tego kraju chcieli zalegalizować swój związek. Pierwszymi Polakami, którzy zdecydowali się wstąpić w homoseksualny związek małżeński, są mieszkający w Wielkiej Brytanii Waldemar Zboralski i Krzysztof Nowak.  W 2007 roku, po sześciu wspólnie spędzonych latach, sformalizowali swój związek w Urzędzie Stanu Cywilnego w Dunkienfield.

Jak wyglądał ich ślub i wesele? Uroczystość była raczej skromna, ale liczyło się to, że spędzili ten czas w gronie znajomych, którzy akceptują ich związek. Przyjęcie weselne było niespodzianką zorganizowaną przez kolegów z pracy.  Nowożeńcy nie szykowali przyjęcia w ogóle, a huczne wesele raczej nie było ich marzeniem – jak sami twierdzą, najważniejsze było to, że mogli spełnić wreszcie swoje marzenie pobierając się.

„Love is in the air”
Konkurs pod taką nazwą przeprowadziły szwedzkie linie lotnicze SAS. Do konkursu zgłosiło się kilkanaście homoseksualnych par, na które swoje głosy mogli oddawać internauci z całego świata. Nagrodą był podniebny ślub na pokładzie Airbusa A340. Trasa przelotu przebiegała od Sztokholmu do Nowego Yorku – celem podróży poślubnej było natomiast Los Angeles. Jak się okazało, zgłoszenia wysłało aż kilkadziesiąt par z Polski, wśród nich Ewa Tomaszewicz i Małgorzata Rawińska, które choć nie zwyciężyły, to zajęły drugie miejsce i zostały nagrodzone - organizatorzy konkursu postanowili bowiem wyróżnić pochodzącą z Polski parę, przyznając  dodatkową nagrodę.  Dziewczyny zgromadziły 12 tysięcy fanów na swoim fanpageu na Facebooku i zdobyły 71 tysięcy głosów, z czego jedna trzecia pochodziła z Polski. To był zdecydowanie jeden z najbardziej widowiskowych i nietypowych ślubów homoseksualnych w historii – choć oczywiście w świetle polskiego prawa i tak nieważny. W trakcie uroczystości nie zabrakło elementów, które tradycyjnie znajdują się na każdym ślubie – był frak i biała suknia ślubna, obrączki, pierwszy pocałunek i taniec. Oprócz nich, ślub w trakcie tego przelotu, wzięli zwycięzcy konkursu Alex i Shantu: para homoseksualistów z Niemiec.

Formalności i przeszkody
Polskie prawo nie zezwala obecnie na zawieranie małżeństw pomiędzy osobami tej samej płci. Nie pozwala na to artykuł 18. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który stanowi, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. Podobne regulacje znajdują się w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym,  a konkretnie w artykule 1. Jak jednak możemy się przekonać coraz więcej par homoseksualnych decyduje się na zawarcie ślubu za granicą, głównie ze względu na jego symboliczny wymiar.

Śluby humanistyczne
Ślub dla większości ludzi wiąże się z wymiarem sakralnym i cywilnym. Zazwyczaj łączymy je ze sobą uzyskując status małżeństwa zarówno przez instytucje państwową jak i Kościół. W 2007 roku w Polsce przeprowadzono pierwszy ślub humanistyczny – ceremonię ideową, nie religijną czy państwową. Zorganizowanie uroczystości możliwe było dzięki współpracy Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów oraz Szkockiego Towarzystwa Humanistycznego.
Od tamtej pory na ślub humanistyczny zdecydowało się wiele par, a w roku 2009 podczas V Festiwalu Racjonalistycznego w Szczecinie, ślub taki wzięła para homoseksualistów, czym wywołała medialną burzę. Jednym z bohaterów tego wydarzenia był Ryszard Giersz znany również z pierwszego wygranego w Polsce procesu sądowego o dyskryminację z racji orientacji seksualnej.

Ciekawi jesteście jak brzmi przysięga małżeńska na tego typu uroczystościach? Poniżej fragment tej, która połączyła Ryszarda Giersza i jego partnera:

"Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Ślubuję Ci, szacunek każdej doby, dbałość o nienaruszanie Twojej godności jako człowieka i mężczyzny, oraz staranie, by otaczano szacunkiem naszą rodzinę. Ślubuję troszczyć się o Ciebie, otaczać opieką w każdy czas: w radości, smutku, zdrowiu i chorobie. Ślubuję Ci, iż dołożę wszelkich starań, by miłość nas łącząca rozkwitała na nowo każdego dnia."

Jak się okazuje, tekst przysięgi odpowiada tej tradycyjnej.

Krótka historia związków homo
A jak wyglądała kwestia miłości homoseksualnej w czasach rozwoju największych nauk humanistycznych i przyrodniczych, czyli w czasie największych osiągnięć ludzkości? W starożytnej Grecji i Rzymie miłość między osobami tej samej płci była często uważana za doskonalszą i szlachetniejszą. Szczególnie wśród mężczyzn. O pięknej i nieskazitelnej miłości, jaką są w stanie żywić do siebie nawzajem kobiety, pisała w VII wieku przed naszą erą Safona – poetka z leżącej na Morzu Egejskim wyspy Lesbos. To właśnie w tym słowie swój źródłosłów znajduje ponoć słowo lesbijka.

Relacje homoseksualne pozostawały jednak zawsze nieformalne – małżeństwo nigdy nie mogło wiązać osób  tej samej płci – głównie ze względu na to, że musiało być zwieńczone potomstwem.

Obecnie możemy zauważyć, że legalizacja związków homoseksualnych upowszechnia się, i choć w naszym kraju nadal wywołują one burzę, w krajach, gdzie są legalne wytworzyła się nawet moda dotycząca tego typu ceremonii. A jak wygląda sam ślub i wesele? Oprócz tego, że nie odbywa się przed kościelnym ołtarzem, inne elementy, takie jak tradycyjne wesele, obrączki i zwyczajowe obrzędy pozostają zazwyczaj bez zmian.

powrót


 • 2022-04-04 06:09
  ss7xjk
 • 2022-04-01 03:49
  h5dxhhrt
 • 2022-03-29 08:19
  9zhx11
 • 2016-02-12 13:00
  http://frezkul.pl/
 • 2012-10-18 13:24
  hmm, chyba wolała bym być wychowywana przez eltona johna i jego faceta niż w domu dziecka
 • 2012-10-16 18:25
  Wszystko spoko, tylko mam wątpliwości co do adopcji... :/
 • 2012-10-16 15:32
  ja też nie mam nic przeciwko, wiem, że takie pary mają chyba problemy z kwestiami formalnymi typu odwiedzanie w szpitalu, dziedziczenie itp. chociaż chyba jakoś można to nawet w polsce rozwiązać - testamentami itp?
 • 2012-10-16 11:20
  Hmm może faktycznie niektóre pary nie wyglądają za ciekawie... ale co z tego jeżeli im zależy na sobie? Mnie homo związki nie przeszkadzają o ile nie lansują się na wyuzdaniu i robieniu zbędnego szumu wokół ich orientacji
 • 2012-10-16 11:07
  Marc Jacobs i Lorenzo Marzone są śliczni i wypasieni, ale Cynthia Nixon i Christine Marinoni już nie za bardzo :P
 • 2012-10-16 00:28
  nie słyszałam o slubach humanistycznych wczesniej. w polsce pewnie nie pozyskaja wielu fanów, ale idea to ciekawa alternatywa

Dodaj komentarz

Imię

Wiadomość
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×