Zarejestruj się tutaj
znajdź
 
 
 
 
 
 
 
 
Następny
Następny
Pościel dla dzieci - Senna Sówka


Ślubne oszczędzanie

Dodano: 2013-01-14

 

fot. bwedding.pl

Ślub i przyjęcie weselne to uroczystości, które muszą być wyjątkowe: są przecież jednymi z najważniejszych chwil w naszym życiu. Przygotowując i organizując przyjęcie, zapraszając gości oraz wybierając ślubne stroje i menu dbamy o to, by wszystko było idealne – w końcu to jedyny raz w życiu pozwolić sobie możemy na taką fetę.

Obecnie tradycje weselne i ślubne zaczynają się zmieniać. W porównaniu do zeszłych dwóch, trzech dekad dziś kładziemy nacisk na zupełnie inne aspekty wesela niż dawniej. Zasada „zastaw się a postaw się” wyczerpała się. Przepych i kosztowne dodatki chętniej zastępujemy bardziej skromnymi ale i znacznie elegantszymi rzeczami.

Organizując ślub w czasach kryzysu oszczędzamy i szukamy skutecznych sposobów na to, by budżet nie rozrósł się do zbyt dużych rozmiarów…

Koszty wesela
Ile wydajemy na oprawę ślubną i przyjęcie weselne? Kwoty te są bardzo szerokie i w zasadzie ciężko określić jaka jest górna granica. Dolna to kilka-kilkanaście tysięcy złotych. Branża ślubna i związane z nią usługi są jednymi z najdroższych. Organizując wesele chcemy przecież, by wszystko było dopięte na ostatni, i to piękny guzik. Jednak wystarczy dobre przygotowanie oraz głębsze zapoznanie z branżą, by zaoszczędzić.
 
Bardzo często przepłacamy. I to dużo... Klienci, jakimi są przyszli nowożeńcy to zazwyczaj osoby, które nie znają cen poszczególnych produktów i usług. By nie dać się wpuścić w maliny, warto na długo przed samym planowaniem wesela i ślubu, zrobić dokładny przegląd sieci pod kątem usług i dodatków jakie chcielibyśmy mieć na własnym ślubie. Bardzo wiele rzeczy jesteśmy w stanie przygotować sami!
 
Ślubne cięcie budżetu
Na czym możemy więc zaoszczędzić? Na wszystkim! Nie warto jednak żałować pieniędzy na takie rzeczy jak jedzenie i picie. Zadowolenie naszych gości jest przecież najważniejsze! Warto również pamiętać o tym, że w branży ślubnej taniej wcale nie znaczy gorzej.
 
Jeżeli dobrze poszukamy możemy zdobyć ten sam produkt w znacznie niższej cenie – musimy jednak w tym przypadku uzbroić się w cierpliwość i wytrwałość. Długi czas poszukiwań nie jest jednak straszny Paniom, które przecież z przyjemnością zajmują się przedślubnymi zakupami!
 
Suknia i garnitur
Najbardziej oczywistą rzeczą na jakiej możemy zaoszczędzić jest suknia ślubna. Najnowsze kolekcje w salonach mody są przepiękne, jednak wydane kilka tysięcy złotych wcale nie sprawi, że będziemy wyglądać jak milion dolarów! Sukienka musi przede wszystkim do nas pasować. Mamy kilka sposobów na znalezienie fantastycznej sukni w rozsądnej cenie.
 
Poszukując sukni ślubnej możemy odwiedzać takie miejsca jak komisy, salony w likwidacji i te wyprzedające kolekcje. Warto również przeglądać na bieżąco serwisy internetowe, na których znajdziemy ogłoszenia od byłych panien młodych, które chcą sprzedać swoje kreacje. Najlepszym sposobem na zakup sukni ślubnej jest jednak uszycie jej na zamówienie!
 
Zaufana i dobra krawcowa uszyje suknię zgodnie z naszym upodobaniem i przede wszystkim dopasuje ją do naszej sylwetki. Uszycie sukni prywatnie u krawcowej to koszt kilkuset złotych. Na sukni możemy zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych. Garnitury ślubne powinny być bardzo dobrej jakości i idealnie dopasowane, tak by nasz przyszły mąż wyglądał świetnie i nie czuł się skrępowany. Garnitur możemy kupić w mniejszych sklepach i salonach – nie koniecznie markowych atelier projektantów.
 
Auto do ślubu
Zarówno budżet weselny jak i my, nie ucierpimy jeśli do ślubu zawiezie nas znajomy lub krewny posiadający odpowiedni samochód. Wypożyczenie auta do ślubu to niepotrzebny i znaczny wydatek zwłaszcza, gdy wynajmujemy również szofera i ozdoby.
 
Przejazd samochodem do kościoła i na wesele jest zazwyczaj krótki a nikt nie przykłada wielkiej wagi do marki samochodu, którym jedziemy… Pod warunkiem, że nasz przyszły małżonek nie jest fanem motoryzacji!
 
Dobre jedzenie  
Udane wesele musi być przede wszystkim syte i przepełnione dobrą atmosferą. Warto więc na poszukiwania odpowiedniego lokalu poświęcić więcej czasu. Zorganizowanie przyjęcia w restauracji z obsługą kulinarną to największy koszt.
 
Możemy wynająć samą salę i wynająć kucharki, co zazwyczaj wychodzi znacznie taniej. Nie warto jednak zbytnio uszczuplać budżetu w tym punkcie. Ważne jest nie tylko jakość i ilość samego jedzenia ale również odpowiednia obsługa kelnerska, która jest gwarancją dobrze zorganizowanego przyjęcia.
 
Ciasta i słodkie przekąski możemy upiec sami, poprosić o to mamę, ciocie czy kuzynki. W ramach przedślubnego prezentu z pewnością dostaniemy wspaniałe wypieki. Koszt zakupienia ciast jest dość duży a one same nie schodzą zbyt dobrze na przyjęciu: nie warto więc wydawać pieniędzy na gotowe słodkości. Tort ślubny możemy również wykonać sami: o ile czujemy się na siłach i mamy talent do cukiernictwa, lub poszukać odpowiednich wypieków w cukierniach!
 
A co z alkoholem? To jedna z tych rzeczy, które możemy kupić na długo przed ślubem. Warto polować na promocje lub kupić alkohol w hurtowni. Ceny w poszczególnych miejscach znacznie się różnią. Warto więc poświęcić więcej czasu na poszukiwania. Kupując go na długo przed weselem mamy dodatkowy plus: rozłożenie wydatków w czasie! Bardzo popularne jest również sprowadzanie go z zagranicy.
 
Sala weselna
Ozdobienie sali to bardzo ważny element. Domy weselne lub restauracje w sezonie ślubnym mają napięty grafik. Jeśli sala nie jest przystrojona i musimy zająć się tym sami, nie wynajmujmy dekoratora. Możemy umówić się z parą, która świętuje tydzień przed nami lub po nas, że wystrojem zajmiemy się wspólnie. Wiele elementów możemy również wykonać sami! Własnoręczne ozdobienie stołów czy okien może sprawić naprawdę dużą frajdę!
 
Jeśli nie mamy czasu na ręczne wykonywanie dodatków warto odwiedzić okoliczne kwiaciarnie. Bardzo często floryści zajmują się również właśnie zdobieniem sal. Kupując od nich materiały możemy zapytać, czy nie zechcieliby ich odkupić po przyjęciu. Bardzo często właśnie tak się dzieje. Koszty zakupu nie zwrócą się nam wprawdzie w całości, ale możemy odzyskać znaczną ich część.
 
Podpisując umowę na wynajem sali weselnej uważajmy na zapisy! Bardzo często właściciel zastrzega sobie, że cena najmu za kilka miesięcy może ulec zmianie. Starajmy się więc przynajmniej określić o ile procent cena może wzrosnąć!
 
Zaproszenia, winietki, księga gości…
Niemal wszystkie te rzeczy możemy wykonać sami! Nie chodzi tu o własnoręczne ozdabianie zaproszeń. Zarówno zaproszenia jak i winietki oraz ozdoby na trunki możemy zaprojektować w domu, poprosić o to znajomego lub ściągnąć wzór ze strony internetowej. Jeśli zlecimy drukarni, by to tam zostały wydrukowane nasze kartonowe dodatki z pewnością wydamy mniej! A księga gości? Warto wykonać ją samemu!
 
Ręcznie robione dodatki z czasem będą miały jeszcze większą wartość sentymentalną.
Ostatnio moda ślubna mocno lansuje właśnie te elementy, które wykonane są przez samych narzeczonych jeszcze przed ślubem. Na portalach ślubnych znajdziecie wiele porad jak własnoręcznie wykonać zaproszenia, ozdoby czy ustroić salę.
 
Fotograf i muzyka
Zdjęcia ślubne to niezwykła pamiątka. Wszyscy chcemy, by były wyjątkowe i w magiczny sposób chwytały chwilę. Zdjęcie nie jest bowiem wyłącznie obrazem i utrwaleniem chwili. Zdjęcia mają przekazywać również emocje i uczucia. Byśmy wraz z naszymi gośćmi byli zadowoleni z sesji ślubnej, warto zadbać o odpowiedniego fotografa.
 
Jednak nie musi on być bardzo drogi! Jeżeli szukamy tańszego, ale i dobrego fotografa spotkajmy się z nim! Możemy poprosić go o pokazanie swoich zdjęć i sesji ślubnych. Trzeba jednak uważać, by rozczarowanie nie nadeszło wraz z naszymi zdjęciami. Możemy poprosić tańszego fotografa o niewielka sesję przedmałżeńską. Efekty poznamy od razu!
 
Bez dobrej muzyki nie ma odpowiedniej atmosfery, tańca i oczywiście radości. By nasi goście bawili się przednie musimy zadbać o właściwą oprawę muzyczną. Od zespołu muzycznego tańszy na pewno będzie DJ. Możemy wtedy ułożyć playlistę zgodną z naszymi upodobaniami i dopasować ją do naszych gości. Jeśli jednak wolimy muzykę na żywo poszukajmy odpowiedniego zespołu i popytajmy znajomych jak bawili się przy ich muzyce.
 
Warto spotkać się z wodzirejem. To osoba, która musi mieć odpowiednie poczucie humoru. Jeśli nie przypadnie nam do gustu w czasie wesela będzie już za późno. Najdroższe są zespoły, które składają się z kilku osób jednocześnie grają i prowadzą przyjęcie. Często przywożą własny sprzęt w tym oświetlenie i nagłośnienie – czasem te rzeczy znajdują się już na wyposażeniu sali.
 
Kwiaty i ozdobienie kościoła
Ślub i wesele to jedne z nielicznych okazji, przy których wykorzystuje się morze kwiatów. Jeśli nie chcemy zrujnować budżetu na te bardzo ulotne i delikatne ozdoby warto przemyśleć strategię. Przede wszystkim znajdźmy tańszą kwiaciarnie, która wykonuje ładne kompozycje. Zakup kwiatów to niebagatelny wydatek. Bukiet ślubny musi być piękny jednak na naszej Sali możemy wykorzystać już tańsze kwiaty.
 
Kwestię ozdobienia kościoła możemy rozwiązać kontaktując się z innymi parami, które w tym samym dniu mają zaślubiny. Podział kosztów i kompromis co do wyboru kwiatów brzmi bardzo rozsądnie.
 
Dodatki i ostatnie szlify
Na czym jeszcze możemy oszczędzić nie tracąc przy tym dobrego efektu? To przede wszystkim wizyta u fryzjera i kosmetyczki! Na weselu makijaż musi być wykonany w sposób profesjonalny – co do tego nie ma żadnych wątpliwości jednak śledząc ceny w salonach możemy trafić na dobrą okazję! Renomowana wizażystka za ślubny makijaż bierze około 300 złotych.
 
Wykonując make-up na przykład w salonie kosmetycznym lub sklepie z kosmetykami renomowanych marek  zapłacimy około 100 złotych. Dodatkowo zaoszczędzimy jeśli wcześniej znajdziemy kosmetyczkę która wykona nam manicure. Nie muszą być to żelowe tipsy! Klasyczny francuski manicure wygląda pięknie i elegancko!
 
Dobry fryzjer wyczaruje na naszej głowie fryzurę, która utrzyma się do rana. Nie warto jednak szukać fryzjera w drogich salonach. Sprawdzona i lubiana fryzjerka potrafi równie dobrze wiązać sploty!
 
A co gdy uda nam się już zaoszczędzić? Po tak długich poszukiwaniach należy nam się podróż poślubna!

 

 

powrót


  • 2013-01-17 09:12
    Po prostu filmy z wesel są już mało popularne - to często po prostu psuje wesele bo ludzie wstydzą się bawić przed kamerą, wesela gdzie kamery nie ma w ogóle są znacznie lepsze!
  • 2013-01-16 18:58
    Jak zwykle profesja wideofilmowania została pominięta. Wypowiedź o wszystkim a tak właściwie o niczym.

Dodaj komentarz

Imię

Wiadomość
Wesele
Wesele
2023
2017
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2007

 
Fotograf tygodnia
Reklama

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×