Wiele młodych par planując swój ślub decyduje się na złożenie przysięgi w kościele. Kiedy przygotowujemy ślub tego typu musimy pamiętać, iż od strony prawnej, ślub kościelny jest jedynie uroczystością religijną, która nie ma znaczenia formalnego. Aby ślub był uznany przez państwo, młoda para może połączyć ceremonię kościelną oraz urzędową i wziąć tzw. ślub konkordatowy albo zdecydować się na dwie odrębne uroczystości.
Zgodnie z tradycją ślub kościelny powinien odbyć się w parafii panny młodej. Obecnie jednak coraz częściej odchodzi się od tego zwyczaju. Młodzi mogą brać ślub w parafii pana młodego albo w całkiem innej, muszą tylko otrzymać zgodę od proboszcza w swoich macierzystych parafiach, czyli tzw. licencję. Zazwyczaj jest ona płatna, a ceny wahają się od symbolicznej opłaty „co łaska” do połowy kosztu ślubu w danej parafii.
Ustalenie terminu
Pierwszym etapem organizacji ślubu kościelnego powinno być ustalenie terminu w kancelarii parafialnej. Termin musimy zarezerwować z dużym wyprzedzeniem, co najmniej pół roku przed planowaną datą ślubu. Jeśli chcemy wziąć ślub w którymś z popularnych letnich miesięcy albo tym, który ma w swojej nazwie przynoszącą szczęście literę „r” powinniśmy zacząć myśleć o terminie ślubu już około roku wcześniej. Rezerwacja wiąże się zazwyczaj z wpłaceniem zaliczki. Dzięki wcześniejszemu zamówieniu daty, mamy czas, aby nadrobić zaległości. Jeśli któreś z narzeczonych nie ma sakramentu bierzmowania, jest jeszcze kilka miesięcy, aby odbyć kurs przygotowujący i do niego przystąpić. Warto również już teraz zapisać się na kurs przedmałżeński, gdyż jego ukończenie jest konieczne do zawarcia ślubu kościelnego. Nauki odbywają się w trybie cotygodniowym i są zakończone spotkaniami w poradni rodzinnej. Dla par, które zbyt późno zaczęły myśleć o tym elemencie przygotowań i nie mają czasu na ukończenie kilkutygodniowych zajęć, są organizowane również nauki weekendowe.
Protokół przedślubny
Kolejnym krokiem jest spisanie tzw. protokołu przedślubnego na 3 miesiące przed datą ślubu. Aby go podpisać, narzeczeni muszą udać się do kancelarii parafialnej z następującymi dokumentami:
· Dowód osobisty
· Dane świadków
· Metryka chrztu z informacją o przyjęciu sakramentu bierzmowania
· Świadectwo nauki religii (z ostatniej klasy)
· Zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego lub zaświadczenie o bieżącym uczestnictwie w takim kursie
· Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku jakichkolwiek okoliczności, które mogą wykluczyć zawarcie sakramentu małżeństwa.
powrót
Dodaj komentarz