Pozostaje zastanowić się nad kosztami mojego wymarzonego ślubu.
Chcemy, by na ślubie była najbliższa rodzina i przyjaciele. Lecz czy wszyscy rzeczywiście będą mogli przybyć? Na polskim rynku możemy znaleźć firmy specjalizujące się w organizacji ślubów na Bali. Cena podstawowego pakietu ślubnego wynosi już od 5600zł do 8400zł i zawiera: transfer na ślub, asystę obsługi podczas ceremonii, próbny makijaż i uczesanie dzień przed ślubem dla panny młodej, przygotowanie bukietu ślubnego, bukiecik do butonierki dla pana młodego, balijską poduszeczkę na obrączki, dekoracje z pachnących i świeżych kwiatów, drogę usypaną z płatków róż oraz kwiatów Frangipani, album zdjęć z ceremonii, pamiątkowy certyfikat ślubny oraz tort weselny. Dodatkowo płatnymi usługami będą: wydanie aktu prawnego, wynajem sukni ślubnej, makijaż i uczesanie panny młodej na ceremonię, balijskie tancerki i muzycy, catering, muzyka na żywo, a także usługi fotograficzne i video. A do tego trzeba doliczyć koszty przelotu, czyli mniej więcej od 5000zł do 6500zł na osobę (Warszawa – Denpasar). Noclegi można zapewnić sobie w urokliwych hotelach albo wynająć willę w cenie od 800zł za noc. To spore koszty, ale czego się nie robi, by ten dzień przeżyć najcudowniej, najpiękniej i najwspanialej? Niestety zabierzemy ze sobą jedynie najbliższą rodzinę, ale firmy organizujące śluby, oferują ciekawe rozwiązanie dla pozostających w Polsce potencjalnych gości – transmisję ślubu na Bali, na żywo. Wprawdzie to nie to samo, co żywa obecność naszych bliskich, ale w końcu, to najważniejszy dzień w naszym życiu, jako przyszłych małżonków. Prawdziwym zaskoczeniem dla nas jest to, że będziemy mogli zabrać z Polski katolickiego księdza. To nasz znajomy, który z przyjemnością poleci na wyspę, by móc towarzyszyć nam podczas składania przysięgi. Także problem z księdzem rozwiązany. I myślę nawet, że niejeden polski duchowny zgodziłby się polecieć z nami do tego (k)raju.
Ach te formalności.
Na koniec cenne uwagi dla wszystkich, którzy obawiają się załatwiania formalności w związku ze ślubem poza granicami Polski. W zasadzie procedury są podobne do tego, co robilibyśmy na miejscu. W przypadku ślubu kościelnego, najpierw należy otrzymać zgodę od proboszcza z własnej parafii. Tradycyjnie pojawiają się zapowiedzi w kościele, wizyty w poradni przedmałżeńskiej oraz nauki przedmałżeńskie. Ważne jest, aby ślub odbył się we właściwej parafii poza granicami kraju. Proboszcz parafii w Polsce wystawia tzw. delegację, którą przekazujemy zagranicznej parafii, by małżonkowie mogli otrzymać świadectwo ślubu. Zabranie ze sobą księdza z Polski wymaga zgody ze strony zagranicznego proboszcza. Jeśli chodzi o ślub cywilny, to chęć zawarcia go, należy zgłosić dwa miesiące przed wybranym terminem, w Konsulacie Polskim za granicą. Narzeczeni muszą uzyskać z Urzędu Stanu Cywilnego zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za granicą (koszt 35zł). Z takim dokumentem trzeba się zgłosić do Wydziału Konsularnego, aby uzyskać jego wierzytelne tłumaczenie (koszt ok. 30zł). Takie zaświadczenie może wydać także Konsulat. Wówczas należy dostarczyć: odpis skrócony aktu urodzenia, dowód osobisty do wglądu, pisemne oświadczenie o tym, że nie ma przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego, akt zgonu małżonka (w przypadku wdowy lub wdowca), odpis orzeczenia rozwodu (w przypadku rozwodników), podanie o wydanie zaświadczenia. Oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński składa się w obecności Konsula i dwóch świadków. Aby było ważne musi zostać wpisane do polskich akt (koszt ok. 46 zł). Zatem widzicie, że to nie jest nic strasznego.
Jestem taka podekscytowana naszym ślubem! Nie mogę się już doczekać! Niebawem wyjeżdżamy… To na pewno będzie nieziemskie przeżycie! Wyobrażacie to sobie? Ślub na cudownej wyspie Bali! To wprost kosmiczne wydarzenie!
Dodaj komentarz