W wielu sytuacjach, przy okazji różnych uroczystości, muzyka jest jednym z podstawowych elementów tworzących odpowiedni nastrój. W przypadku zabaw tanecznych jest ona bezwzględnie najważniejsza.
Muzyka na ślubie
Oprawa muzyczna ma szczególne znaczenie w trakcie ślubu i wesela. Podczas pierwszej z tych ceremonii - buduje podniosłą atmosferę, a w trakcie drugiej zapewnia dobrą zabawę. W trakcie ślubu standardem, aczkolwiek oddzielnie płatnym, jest gra organisty. Narzeczeni, którzy dysponują większymi środkami, mogą zamówić dodatkowe elementy oprawy muzycznej. Często są to zespoły lub pojedynczy wykonawcy grający na skrzypcach lub trąbce. Popularnością cieszą się również wokaliści śpiewający wybrane pieśni. W repertuarze dominuje klasyka, z nadal popularnymi pieśniami takimi jak: Ave Maria i Marsz Mendelsona. Coraz odważniej są również wprowadzane, dopasowane do ceremonii, aranżacje popularnych przebojów. Ludzie zamożni mogą pozwolić sobie na wynajęcie całego chóru. Co zaskakujące, często nie są to grupy kościelne, lecz zespoły szkolne bądź akademickie.
Odpowiednia muzyka na weselu stanowi większe wyzwanie niż ślubna oprawa muzyczna, gdyż oprócz dobrego jedzenia jest podstawą udanego przyjęcia. Dawniej zapewniał ją mniej lub bardziej liczny zespół, obecnie możliwość wyboru jest szersza. Wiele zależy od formuły jaką młoda para wybierze na swoje przyjęcie weselne.
W przypadku tradycyjnego przyjęcia, czyli całonocnej zabawy tanecznej należy dokonać wyboru pomiędzy orkiestrą i DJ-em. Zespoły muzyczne są zróżnicowane pod względem składu. Muzykę na żywo mogą zapewnić już dwie osoby. W takim przypadku grają one na elektronicznych organach i jednocześnie zajmują się oprawą wokalną. Takie rozwiązanie, chociaż najkorzystniejsze pod względem ekonomicznym, może negatywnie wpłynąć na jakość przekazu. Wykorzystanie jedynie organów elektronicznych skazuje nas na dźwięki syntetyczne, a łączenie gry i śpiewu może często ujemnie oddziaływać na oba aspekty wykonania. Większą gwarancję odpowiedniego poziomu zapewnia skład trzyosobowy, nadal głównym lub jedynym instrumentem pozostają keyboardy, ale oddzielna osoba zajmuje się śpiewem. Zespoły czteroosobowe i bardziej liczne, pozwalają odejść od syntetycznych brzmień. Dodatkowe osoby grają zazwyczaj na gitarach, perkusji czy instrumentach dętych (takich jak saksofon czy trąbka).
Zespoły są zróżnicowane również pod względem jakości. Większość z nich dysponuje nagraniami promocyjnymi. Należy pamiętać, że są to specjalnie ułożone filmy składające się z fragmentów przyjęć, w których zespół wypada najkorzystniej. Jeżeli chcemy poznać jego prawdziwą wartość, to musimy zażądać nagrania, które prezentuje przynajmniej jeden cały występ z lepszymi i gorszymi momentami. Wybór zespołu odbywa się różnymi drogami, a oferty można znaleźć w prasie i internecie. Najkorzystniejszą dla młodej pary formą wyszukiwania wydaje się być wykorzystanie sieci własnych kontaktów, bądź własnego doświadczenia. Warto korzystać z usług zespołów, które widzieliśmy na własne oczy, będąc gośćmi na weselach innych osób. Równie korzystne może się okazać oparcie się na opinii najbliższych i przyjaciół. Uwalnia to nas od ryzyka „kupna kota w worku”.
Coraz większą popularnością cieszą się usługi DJ-ów. Jest to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Pierwszą i dla wielu najważniejszą jest zdecydowanie niższy koszt. W tym przypadku oszczędność nie musi odbijać się na jakości, gdyż zagwarantowana jest stała jakość wykonania. Nie ma również przerw, koniecznych dla odpoczynku orkiestry. Dobry DJ nie ogranicza się jedynie do puszczania odpowiedniej muzyki, lecz spełnia również rolę wodzireja. Organizuje wszystkie klasyczne zabawy i konkursy związane z oczepinami.
powrót
Dodaj komentarz