O najnowszych trendach jubilerskich w dziedzinie obrączek ślubnych
„Krążek, złoty krążek, dziś połączył serca dwa” brzmi jeden z najpopularniejszych weselnych szlagierów. Na zaproszeniach wytłoczone, na szczycie tortu lukrowe, na przedzie wozu ślubnego osadzone – dwa złote kółka. Ale czy tylko te w standardowym kolorze i kształcie łączą serca i ludzi? Jak najpowszechniejszy symbol małżeństwa uległ zmianie w ostatnich latach?
Nie wszystko złoto, co się świeci
Pierwszy wymóg dotyczący koloru i surowca, z którego obrączki winny być wykonane, zawarty we wspomnianym przeboju, często zostaje pomijany. Coraz więcej par decyduje się na białe złoto, platynę, tytan lub srebro. Żółte złoto nadal jest chętnie wybierane, ale zauważam, że coraz więcej narzeczonych rezygnuje z niego, wybierając obrączki z białego złota, tytanu czy platyny. Uważają oni, że biały połysk jest bardziej uniwersalny jeśli chodzi o dopasowanie do reszty stroju, mniej zobowiązujący niż złoto żółte – mówi Anna Suwińska, sprzedawca w salonie W. Kruk. Faktem jest, że „tradycyjne” złoto nie zawsze pasuje do ubioru, który przecież miewa różne kolory. Często nie współgra też z pozostałymi elementami biżuterii, które, bacząc na modę ostatniego czasu, są zazwyczaj wykonane z białych metali lub szlachetnych tworzyw. Panie młode dostając pierścionek zaręczynowy o białym połysku, który jest bardziej uniwersalny jeśli chodzi o kompozycję ze szlachetnymi oczkami, idealnie pasuje i do szafiru, rubinu i do diamentu, rzadko decydują się na złoto żółte jako bazę obrączki. Alternatywą jest wówczas wzór mieszany, łączący kolorowe pasma obydwu szlachetnych surowców. Dla niezdecydowanych, wybrednych lub fantazyjnych narzeczonych jubilerzy przygotowali ofertę specjalną: opcję „tricolore”, łączącą w sobie czerwone, białe i żółte złoto. Wybierając kolor, a co za tym idzie materiał, rozważni i chcący tę jedyną obrączkę założoną w dniu ślubu nosić zawsze (na palcu serdecznym!), powinni pamiętać o plastyczności surowca i możliwości ewentualnej zmiany rozmiaru, oby na mniejszy! W tej kwestii bezkonkurencyjne jest jednokolorowe złoto, oporny - tytan.
Kamień milowy
Skoro wspomniano już o kamieniach, warto zatrzymać się nad cieszącymi się coraz większą popularnością wzorami obrączek z kamieniami szlachetnymi. Najczęściej są to diamenty (lub ich mniej szlachetny, syntetyczny odpowiednik: cyrkonia), niewielkiej średnicy, w ilości nie większej niż pięć. Zasada w umieszczaniu jest podobna jak w komponowani bukietów: preferuje się liczby nieparzyste, choć przy ozdabianiu całego kręgu minerałami, ilość nie ma znaczenia (chyba, że nowożeńcy wyznaczą konkretną, magiczną dla nich liczbę). Innym mineralnymi urozmaiceniami, często pojawiającymi się w obrączkach są szafiry i masa perłowa. Coraz popularniejszą praktyką jest także samodzielne projektowanie obrączek przez przyszłych nowożeńców. Nierzadko zamawiają oni prócz kształtu, materiału, rozmiaru i szerokości także zestaw kamieni, które w magicznym krążku mają się znaleźć. Najczęściej są to kompozycje minerałów szczęśliwych dla danych znaków zodiaku lub, jak tradycja głosi, pomyślnych dla małżeństw, jak: rubin, koral czy turkus. Zdarzają się też zlecenia wkomponowania w obrączki elementów ważnej pamiątki rodzinnej: korala z antycznego naszyjnika, klejnotu z zaręczynowego pierścienia prababci czy pamiątki wspólnej: kawałka drewna z egzotycznej, wspólnej wyprawy. Realizacja jest oczywiście możliwa, wymaga jednak specjalnego osadzenia i zabezpieczenia „skarbu”. Rarytas taki jest piękny, ale niezmienny: modyfikacja rozmiaru obrączki jest w tym przypadku niemożliwa.
Grawer na obrączce
Narzeczeni, którzy nie decydują się na kamienie, nierzadko w zamian wybierają grawerowane zdobienia. Najczęściej są to równoległe linie, zdarzają się też poprzeczne, rzadziej pionowe. Zamawiane są także wzory krzyżowe, a nawet rzeźbione gwiazdki. Bardziej oryginalni i odważni zamawiają nietypowe motywy na zewnętrznej stronie obrączki. Zdarza się, że para zamawia obrączki z wygrawerowanymi serduszkami, wzorem z filmu: „Władca Pierścieni”, ornamentami zaczerpniętymi z fauny i flory, ale także i artystycznymi. Grawer na zewnętrznej stronie obrączek cieszy się coraz większą popularnością, niemniej jednak na dzień dzisiejszy więcej grawerujemy napisów czy symboli wewnątrz obrączek – mówi Jadwiga Sułkowska-Jucha, doradca klienta w firmie jubilerskiej Węc-Twój Jubiler. Rezygnując z gładkich obrączek, a stawiając na wzorzystość, mniejszą lub większą, warto pamiętać, że nie każdy typ będzie mógł spełnić nasze oczekiwania. Dużą rolę gra tu materiał, z którego zostaną wykonane, szerokość ich i kształt brzegów. Najbardziej plastyczne są obrączki ze złota żółtego i białego, najmniejsze rzeźbiarskie możliwości oferuje nam tytan. Grawerowanie wzorów poleca się na obrączkach litych, wykonanych z jednego surowca. Rzeźbienie w „łączonych” obrączkach jest utrudnione, ale nade wszystko skutkować może efektem zbytniego przepychu. Duże pole do popisu grawer będzie miał przy obrączce szerokiej, o profilu nie zaokrąglonym lub półokrągłym, nieco mniej przy okrągłym czy wciętym. Dla narzeczonych szukających modeli o niebanalnej fakturze, dostępne są także wzory nie grawerowane, a „misternie tkane”, obrączki w kształcie łańcuszków, sznureczków czy warkoczy oplatających palec. Zdecydowanie jednak najmniej par preferuje tę formę zawiązania węzła małżeńskiego.
Dodaj komentarz