Para narzeczonych, która chce zorganizować tradycyjne wesele, powinna zainteresować się tym, jak powinna przebiegać taka uroczystość. Oczywiście, prawie każdy był w swoim życiu na jakimś weselu i wie mniej więcej jak wygląda takie przyjęcie. Jednak, gdy planujemy swoją własną imprezę warto dowiedzieć się, jakie są najbardziej podstawowe etapy wesela. Nasze zestawienie przypomni Wam, jakie są najważniejsze elementy uroczystości weselnej, aby Wasze przyjęcie było niezapomniane.
1. Życzenia
Życzenia składane młodej parze przez gości są, w zależności od tradycji, która dominuje w danym regionie, przekazywane tuż po wyjściu z kościoła lub USC, albo na początku wesela. Czasami też następuje podział: osoby, które są zaproszone tylko na uroczystość kościelną albo urzędową, składają życzenia po zakończeniu ceremonii, zaś goście, którzy są zaproszeni również na późniejsze świętowanie, życzą nowożeńcom wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia już po przybyciu na salę weselną. Jeśli bierzemy ślub w letnich miesiącach, życzenia przed kościołem mogą być bardzo dobrym pomysłem, w przypadku gdy pogoda nie jest przyjazna staniu na dworze (zima, jesień, wczesna wiosna) najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie życzeń na sali weselnej.
2. Toast
Tradycyjnym punktem każdego przyjęcia weselnego jest wzniesienie toastu za szczęście i pomyślność młodej pary. Często toast jest wznoszony przez wszystkich gości tuż po dotarciu na salę weselną. Później toasty są wznoszone przez pojedynczych uczestników uroczystości. Pierwszym w kolejności powinien być ojciec panny młodej, następnie wypowiada się pan młody i świadkowie. Przed weselem warto poświęcić trochę czasu i zaplanować swoje wystąpienie, ponieważ nie wszystkim dobrze wychodzi improwizowanie. Toast może być utrzymany w żartobliwej tonacji, może również być bardziej poważny. W internecie znajdziecie formułki przydatne przy wygłaszaniu toastu, jednak najlepszym rozwiązaniem będą życzenia, które wypowiadamy „od serca”, czyli takie, które są specjalnie skierowane do tej właśnie młodej pary. Zwróćmy uwagę, że przemowa nie powinna być zbyt długa, ani patetyczna, żeby nie zanudzić innych gości. Podczas wygłaszania toastu, niewłaściwe jest podawanie zbyt intymnych szczegółów z życia młodej pary, gdyż może to wywołać zakłopotanie wśród zebranych.
3. Pierwszy taniec
Pierwszy taniec na weselu jest zaprezentowany, zgodnie z tradycją, przez nowożeńców. Wiele par podchodzi do tej części przyjęcia weselnego bardzo poważnie i zapisuje się przed uroczystością na lekcje tańca. Szkoły taneczne proponują specjalne kursy dla młodych par, na których dobierze się odpowiednią muzykę, wybierze układ choreograficzny i wyćwiczy się z instruktorem figury taneczne. Najbardziej popularne tańce wybierane przez nowożeńców to walc wiedeński i angielski, ale coraz częściej spotyka się układy taneczne, które zawierają elementy rumby, tanga, foxtrota czy quickstepa. Wiele zależy od tego, czy młodzi mają już jakieś doświadczenie z tańcem, czy dopiero rozpoczynają zajęcia taneczne. W tym drugim przypadku wskazane jest wybranie jakiegoś mniej skomplikowanego układu, tak aby ćwiczenia i sam taniec na weselu był dla Was przyjemnością. Ważnym zagadnieniem jest wybór piosenki na pierwszy taniec. Oczywiście są pewne standardy, czyli romantyczne piosenki, których dźwięki najczęściej można usłyszeć podczas tego tańca na weselach, ale miłym akcentem byłoby wybranie piosenki, która ma dla Was znaczenie sentymentalne. Oczywiście, wybór piosenki musimy uzgodnić z naszym instruktorem, gdyż nie każda piosenka nadaje się do tańczenia.
powrót
Dodaj komentarz